خانه / شبهات / نقش حجت الاسلام روانبخش در واقعه حمله به لاریجانی در قم

نقش حجت الاسلام روانبخش در واقعه حمله به لاریجانی در قم

حجت الاسلام روانبخش: جریان یک‌شنبه سیاه مجلس که پیش آمد و رئیس‌جمهور وقت با آقای لاریجانی در مجلس اختلاف کردند، من در یکی از شهرهای خراسان رضوی رفته بودم برای مردم سخنرانی کنم. یک‌دفعه پیامکی آمد که چنین اتفاقی افتاده است. قلبم شروع به تپش تند کرد و حالم دگرگون شد. اتفاق خیلی بدی بود. یادم هست اصلاح‌طلب‌ها درشورای اول دعواهای خود را به تلویزیون کشاندند و مردم را نسبت به شوراها زده کردند و شاهد حضور بیست وچنددرصدی مردم در انتخابات شوراها بودیم و البته اصلاح‌طلب‌ها هم اصلاً رأی نیاوردند.

من خیلی نگران بودم که رئیس‌جمهور و رئیس مجلس که اصول‌گرا هستند، این‌گونه با همدیگر به اختلاف افتادند. بعد هم که فیلم‌های آن در فضای مجازی و تا حدودی هم در تلویزیون پخش شد که خیلی برای آینده انتخابات نگران‌کننده بود. البته یکی از مواردی که در انتخابات سال ۹۲ می‌تواند نقش داشته باشد همین اختلافاتی بود که بین مجلس و دولت اصول‌گرا اتفاق می‌افتاد و مردم را خسته کرده بود. حضرت آقا هم نسبت به این اتفاق، اظهار ناراحتی کردند و فرمودند بعد از ۲۲ بهمن راجع به این موضوع صحبت می‌کنم. در آستانه ۲۲ بهمن صحبت نکردند که اوقات مردم تلخ شود.

بعد هم صحبت کردند که این کارها خلاف اخلاق بود و درست نبود و از هر دو نفر گلایه کردند. مردم قم مردم بصیر و هوشیاری هستند و نسبت به این مسائل حساس هستند. در آستانه ۲۲ بهمن احتمال این مسائل می‌رفت که مردم به‌ گونه‌ای اظهار ناراحتی می‌کنند که چرا مسئولین آنها حرف آقا را گوش نمی‌دهند و این‌گونه با هم به اختلاف می‌رسند، فرد آن هم فرقی نمی‌کرد، شاید اگر آقای احمدی‌نژاد هم به قم می‌آمد مردم نسبت به این قضیه اعتراض می‌کردند.

خب خود من اصلاً قم نبودم و آن روز در جلفای تبریز بودم و در راهپیمایی تبریز شرکت داشتم که آقای سید احمد خاتمی سخنرانی می‌کرد و بعدازظهر آن روز برای دانشجویان طرح ولایت سخنرانی داشتم. از طریق اخبار و تلفن متوجه شدم که این اتفاق در قم افتاده که خیلی هم ناراحت شدم. بنابراین نه هفته‌نامه پرتو در آن نقشی داشت، نه من نقشی داشتم و نه مؤسسه. پرتو به خاطر اینکه نشریه رسمی است پیشانی مؤسسه است. ما که در قم نبودیم و این‌گونه مسائل را اصلاً قبول نداریم. کسی که منطق و استدلال دارد و قلم به دست است به این مسائل اعتقادی ندارد. اینها اصرار داشتند که بگویند کار مؤسسه بوده و شکایت کردند. در مجلس گزارش آن را خواندند. گفتند دو هزار ساعت راجع به این موضوع تحقیق شده است، اما دو دقیقه با هیچ‌یک از ما تماس نگرفته بودند.

با هیچ‌کدام تماسی گرفته نشد و یک گزارش یک‌طرفه تنظیم کردند و در مجلس خواندند. ما هم از سوی پرتو پاسخ دادیم. همان روزهایی که تازه دولت آقای روحانی از مجلس رأی اعتماد می‌گرفت، این گزارش را خواندند. جوابیه فرزندان آقای هاشمی را در مجلس می‌خواندند، اما جوابیه ما را حاضر نشدند از تریبون مجلس بخوانند.

به هرحال با دوستانی که در مجلس دنبال این بودند مصاحبه‌هایی کردند و ما هم جواب دادیم و پرونده را به دادگاه فرستادند. از همه کسانی که به نظر می‌رسید در آن قضیه دخالت داشتند دعوت کردند، ما را هم در یک جلسه‌ای دعوت کردند و به دادگاه رفتیم و در برابر مطالبی که مطرح شد دفاع کردیم. مهم‌ترین دفاع این بود که ما اصلاً در قم حضور نداشتیم. بالاخره کسی که حضور نداشته است، چگونه می‌تواند پنج‌هزار نفر را ساماندهی کند؟

۶۰-۵۰ نفر را دستچین کرده بودند و از آنها بازجویی کردند، آیا یک نفر از اینها گفته بود که با فلانی ارتباط داشته است؟ چون از همه سئوال می‌کردند. به هرحال آدم نمی‌تواند در جلفای تبریز حضور داشته باشد و این حرکت عظیم را رهبری کند، در عین حال هم هیچ‌کس ادعا ندارد که بنده با آنها ارتباط داشتم. تلفن ما که هست و پیامک‌ها را هم می‌توانند بخوانند. بعد از دادگاه که ما دفاع کردیم، دو هفته بعد هم اعلام کردند که بیایید حکم‌تان را بگیرید. ما هم رفتیم گرفتیم و دیدم که تبرئه شدیم. خدا را شکر می‌کنیم. این تبرئه، سند حقانیت ما بود.

البته همان‌روز هم که این اتفاق قم افتاده بود، بنده با فارس مصاحبه کردم که هم یک‌شنبه سیاه را و هم این حرکتی که در قم صورت گرفت محکوم کردیم که بعد رجانیوز و سایت‌های دیگر هم این خبر را منتشر کردند، در سایت خود ما و هفته‌نامه پرتو هم منتشر شد. بنابراین اصلاً چیزی نبود که این را قبول داشته باشیم، اما عده‌ای اصرار داشتند در این موضوع مؤسسه و به تعبیر خودشان حلقه پرتو را متهم کنند. خدا را شکر می‌کنیم که از این عرصه سربلند بیرون آمدیم. بعد هم که آقا فرمودند این کارها پسندیده نیست، بسیار خوشحال شدیم که هیچ‌وقت در این کارها حضور نداشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *