خانه / ویژه / گشایش اقتصادی آقای رئیس جمهور!

گشایش اقتصادی آقای رئیس جمهور!

 

تقريبا يك هفته از مژده رييس جمهور به گشايش اقتصادي مي‎گذرد. هر چند مردم در ۷ سال دولت آقاي روحاني به اين‎گونه وعده و وعيدها عادت كرده اند و مي‎دانند كه اتفاق مثبتي نخواهد افتاد. ولي برخي رسانه‎ها به گمانه زني درباره اين گشايش پرداخته‎اند. برخي از پيش فروش نفت خام به مردم سخن مي‎گويند و برخي از طرحي كه در شوراي هماهنگي سران سه قوه مطرح است صحبت مي‎كنند. اين طرح كه گفته مي‎شود سران سه قوه در ان اختلاف دارند هنوز نمايي از آن به بيرون درز نكرده است. ولي نكته‎اي كه از برخي حرف‎ها و تحليل‎ها به دست مي‎آيد اين است كه گشايش اقتصادي باز هم از نوع وعده‎هاي توخالي برون مرزي است. يعني از جنس باغ سيب و گلابي و ابرهاي بهاري و پرحاصل برجامي! براي روشن شدن اين گشايش به چند خبري كه در كنار هم گذاشته مي‎شود توجه بفرماييد در اين صورت حدس خواهيد زد كه اين گشايش اقتصادي از چه جنسي است!
۱٫ روز عيد سعيد قربان، امام خامنه‎اي مجددا موضوع مذاكره با آمريكا را مطرح كردند و از اين كه اين مذاكره به ضرر ملت ايران است سخن به ميان آوردند. اين سخنان شگفتي مخاطبان را بر انگيخت كه مگر هنوز كساني هستند كه بعد از اين همه شكست مذاكراتي باز هم به دنبال مذاكره با آمريكا باشند؟! چند روز بعد از سخنان معظم له آقاي ترامپ رسما اعلام كرد كه ايراني‎ها براي مذاكره با امريكا له له مي‎زنند ولي مي‎خواهند اين امتياز را به جوبايدن بدهند ولي اگر من پيروز شوم حتما با آن‎ها مذاكره خواهم كرد.
۲٫ طرح مذاكره مجدد با امريكا به دو منظور انجام مي‎شود؛ يكي اين كه مي‎خواهند دولت ايران را نسبت به غرب و امريكا اميدوار نگه دارند و ديگري اين كه با اين اميدواري، باز هم اين قرارداد به تعويق بيفتد و مشكلات ايران همچنان باقي بماند.
۳٫ سياست امريكا همواره سياست چماق و هويج بوده است از يك طرف به ايران چراغ سبز نشان مي‎دهند و از سوي ديگر با نشان دادن چماق، ملت ايران را تهديد مي‎كنند. بركناري هوك مسؤول افراطي ميز ايران از سوي ترامپ را مي‎توان نوعي چراغ سبز به ايران تلقي كرد و توقيف كشتي‎هاي نفتي و تهديد هواپيماي مسافربري ايران بر فراز سوريه را مي‎توان نوعي تهديد دانست كه يادآور حمله موشكي ناو امريكايي به هواپيماي مسافربري ايران است. اين‎گونه عمليات بيشتر تهديد داخلي ايران است كه چنان‎چه ايران به پاي مذاكره نيايد و شرايط امريكايي‎ها را نپذيرد اين‎گونه اتفاقات تكرار خواهد شد.
۴٫ در راستاي سياست فشار حداكثري، و تضعيف قدرت منطقه‎اي ايران، ناگهان بندر بيروت منفجر مي‎شود، انفجاري كه به قطع انفجار سياسي در پي خواهد داشت. زيرا اين انفجار علاوه بر ابعاد اقتصادي و اجتماعي موجب نوعي زلزله سياسي در لبنان نيز مي‎شد. حضور شتاب زده ماكرون به بندر بيروت و خط و نشان كشيدن مستقيم براي دولت لبنان و حزب‌الله زمينه را براي تغييرات سياسي در لبنان فراهم كرد. غربگرايان لبناني و وابسته‎هاي سياسي به كشورهاي غربي و سعودي انگشت اتهام را به سوي حزب‌الله نشانه رفتند تا از اين طريق بتوانند قدرت منطقه‎اي ايران را كه سال هاست نتوانسته اند تضعيف كنند برايش چاره‎اي كنند. البته اصلاح‎طلبان ايراني نيز سال هاست كه چنين آرماني را دنبال كرده و مي‎كنند. از نشست تهران با حضور عبدالله نوري گرفته تا نامه به بوش براي خلع سلاح حزب‌الله و شعار‎هاي ساختارشكنانه آن‎ها در فتنه ۸۸ «نه غزه – نه لبنان = جانم فداي ايران». راه اندازي تظاهرات خياباني و اشغال برخي وزارتخانه‎ها و استعفاي برخي وزراي كابينه، همان انتظاري بود كه رييس جمهور فرانسه از اهداف سفرش دنبال مي‎كرد. آن‎ها به دنبال تغيير دولت لبنان و سپس فشار سنگين براي خلع سلاح حزب‌الله لبنان هستند.
۵٫ در كنار اتفاقات لبنان ناگهان انبارهاي ارزاق عمومي در نجف منفجر مي‎شود و دوباره موج جديد حضور خياباني در ميادين برخي استان‎هاي عراق به راه مي‎افتد. اين موج نيز همانند موج قبلي آرامش عراق را نشانه رفته و در صدد تضعيف مقاومت در عراق يعني حشد الشعبي است. به همين دليل آقاي جان بولتون در همين شرايط موضوع تشكيل اقليم سني نشين در عراق را در دستور كار قرار مي‎دهد تا از طريق اختلاف شيعه و سني بتوانند براي خودشان كلاهي ببافند.
۶٫ به نظر مي‎رسد كه برخي هماهنگي‎هاي داخلي براي مذاكره با آمريكا، و تهديدات آن‎ها مبني بر اين كه چنان‎چه ايران تسليم نشود چنين و چنان مي‎شود، اميد برخي عناصر داخلي را براي گشايش اقتصادي دوباره مشتعل كرده است. رييس جمهور از گشايش اقتصادي سخن مي‎گويد و رييس دفترش از سست شدن و احتمال پايان يافتن تحريم‎ها حرف مي‎زند. به همين دليل است كه رييس جمهور اين گشايش را منوط به اذن رهبري مي‎كند و گرنه انجام هر گونه اقدام اقتصادي مثبتي كه بخواهد به نفع مردم انجام شود نيازي به اذن رهبري ندارد. اين وعده گشايش اقتصادي نيز از همان جنس گشايش برجامي است كه هنوز ميوه‎هاي آن نرسيده و باغ سيب و گلابي‎اش منتظر بارش ابر بهاري است كه ۷ سال است مردم در انتظار باريدن آن هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *