خانه / ویژه / بازی با دم شیر

بازی با دم شیر

اظهارات اخير حسن روحاني رييس جمهور ايران درباره تصميمات ترامپ مبني بر بازي نکردن با دم شير،‌هرچند قابل تحسين است و بيان موضع نظام است ولي گرفتن اين موضع از جهاتي قابل تامل و تجزيه و تحليل است.
۱٫ موضع گيري هاي دير هنگام
اسلام همواره بر گفتمان مقاومت تاکيد کرده از اتخاذ مواضع انفعالي در برابر دشمن نهي کرده است. اميرالمومنين ع در اين باره مي فرمايند« قارب عدوک بعض المقاربة تنل حاجتک و لاتفرط في مقاربته فتذل نفسک و ناصرک؛ اگر اندکي به دشمنت نزديک شوي به حاجتت دست مي يابي ولي چنان چه در اين نزديکي افراط کني هم خودت و هم يارانت را خوار و ذليل مي کني» شرح ابن ابي الحديد ج ۲۰ ص ۳۴۲
اين سخن در واقع سرخط دستور مقام معظم رهبري است که در مذاکرات با کشورهايي که با جمهوري اسلامي دشمني دارند مي باشد. اگر ايشان مي فرمايند مذاکرات با اروپايي ها قطع نشود ولي منتظر بسته آن ها نمانيد از همين دستور حکيمانه امير المومنين ع نشات گرفته است. در مذاکراتي که در دولت قبل در ماجراي مذاکره با آمريکايي ها در عراق درباره خروج امريکا از عراق صورت گرفت و آقاي قمي سفير ايران در عراق در راس آن هيات قرار داشت دستور مقام معظم رهبري رعايت شد و اتفاقا ايران به همه اهدافش رسيد بر اساس شنيده ها حضرت آقا بر محدود شدن ارتباطات با تيم مذاکره کننده در موضوع مورد بحث و عدم خوش و وش با دشمن تاکيد کرده بودند و البته سياست « بعض المقاربة» نتايج درخشاني داشت که يکي از آن ها خروج امريکايي ها از عراق بود.
ولي متاسفانه در ماجراي برجام دولت آقاي روحاني آن چنان روابطش با دشمن گل و بلبل شد که وي با رييس جمهور امريکا تلفني صحبت کرد و مواضع وي را مودبانه و هوشمندان دانست! و تيم مذاکره کننده همواره در حال خوش و وش با دشمن و عکس يادگاري بود اعضاي ارشد هر دو تيم همديگر را با اسم کوچک صدا مي زدند و براي تولد نوه يک ديگر هدايايي تقديم مي کردند! «افراط در مقاربت» و دوستي با دشمن باعث شد که هم خود را ذليل و خوار کنند و هم ملتي بزرگ را که ۴۰ سال عزتمندانه در برار زورگويي هاي امريکا ايستاده است. قدم زدن ظريف . کري در ساحل دريا و دل و قلوه دادن به يکديگر به اندازه اي جدي شده بود که تيم ايراني به شدت به دشمن اعتماد کرد برجام نخوانده را امضاء کرد و پروتکل الحاقي را به راحتي پذيرفت و در تصويب برجام به پيشنهاد امريکايي ها تن داد که آغاز اجراي برجام يعني روزي که ايران همه تعهداتش را بر روي زمين انجام داده است! روابط آن قدر با دشمن دوستانه شد که حتي توصيه امام خامنه اي مبني بر گرفتن تعهد از رييس جمهور امريکا جدي گرفته نشد و در پاسخ گفته شد که بدبيني در سياست خارجي بي معناست و امضاي کري خودش تضمين است. اين خوش بيني مفرط به جايي رسيد که آقاي روحاني در پيام نوروزي خود، مژده برجام هاي ۲ تا ۷ را نيز به ملت ايران داد و قرار شد همان مدل برد- برد را در مذاکرات منطقه اي و موشکي نيز به کار گيرند.
بي ترديد چنان چه فرمايش امير المومنين ع و تذکرات جدي رهبر معپم انقلاب اسلامي را سرلوحه مذاکرات هسته اي قرار داده بودند امروز وضعيت برجام به اين جا کشيده نمي شد که امريکا يک طرفه از برجام خارج شود و تهديدات اقتصادي مبني بر تحريم هاي بيشتر بر کشور تحميل کند.
۲٫ خوش بيني مفرط به دشمن باعث شد تا دولت روحاني هزينه هاي زيادي را بر کشور تحميل کند؛‌آن ها فکر مي کردند در سايه برجام تحريم ها برداشته مي شود و بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار پول هاي بلوکه شده ايران به کشور بر مي گردد و با تسهيل خريد وفروش نفت و سرمايه گزاري هاي خارجي منابع سرمايه اي زيادي وارد کشور مي شود. با اين خوشبيني اقدام به افزايش سه برابري بودجه اجرايي کشور کردند ولي آرزوها محقق نشد و تحريم ها باقي ماند و امروز وضعيت کشور به اين روز در آمده است. در حالي که اگر اندکي تدبير به خرج مي دادند و خوش بيني مفرط به دشمن نداشتند اجراي اين گونه سياست ها را به زمان برداشتن کامل تحريم ها مي کردند و به صرف وعده ها اکتفا نمي کردند.
۳٫ براستي اگر ناخداي اين کشتي يعني امام خامنه اي در برابر اين خوشبيني هاي مفرط نمي ايستاد و دولت روحاني موشک ها و حضور منطقه اي ايران را نيز با برد- برد حل کرده بود( يعني همه را واگذار کرده بود به آن اميد که آن ها بعدا وعده هايشان را عمل کنند)امروز آقاي روحاني مي توانست از موضع قدرت با ترامپ سخن بگويد که « با دم شير بازي نکن»؟ اي کاش دولت خوش بين روحاني علاج واقعه را قبل از عمل مي کرد و به فکر اين روزها مي بود. براستي اگر اين مواضع انقلابي در زماني اتخاذ مي شد که ۴۰۰ کيلو اورانيوم ۲۰ درصد و ۱۱تن اورانيوم بالاي ۵٪ و آب سنگين اراک داشتيم و قلب راکتورنيز در حال فعاليت بود و بيش از ۳۵هزار سانتريفيوژ در نطنز و فردو در حال فعاليت بود و فعاليت نيروهاي هوا فضاي کشور متوقف نشده بود و امروز چندين ماهواره جديد به آسمان پرتاب شده بود دشمن روي تهديدات آقاي روحاني بيشتر حساب مي کرد و اين گونه به سرعت با توييت خودش پاسخ گستاخانه نمي داد.
۴٫ به هرحال مساله درگيري با نپام سلطه امري اجتناب ناپذير است و جمهوري اسلامي قدرت ان را دارد که امريکا را در زياده خواهي هايش مهار کند. از يک سو ايران اسلامي در کنار بلندي هاي جولان مستقر شده و با اهرم فشاري که در لبنان و سوريه دارد دورتري ننقطه اسراييل يعني قلب محبوب امريکايي ها و صهيونيست ها در زير ديد موشک هاي نقطه زن خود دارد. و از سوي ديگر دو آبراه مهم خليج فارس و درياي سرخ زير عمليات پهبادها تيز پرواز نيروهاي ايراني و يمني هستند امروز ديگر به قايق هاي تند رو نياز نيست پهبادها به راحتي مي توانند کشتي هاي نفت کش را هدف قرار دهند و از صدور انرژي يه جهان غرب جل.گيري کنند در اين صورت است که جهان با بحران انرژي مواجه خواهد شد و عربستان نيز که بخش عمده اقتصادش به نفت گره خورده به زانو در خواهد آمد. در چنين شرايطي بايد جهان به فکر برداشتن تحريم هاي ايران و ارايه راه حلي عاقلانه بر آيد اين سگ هار امريکايي را مهار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *