خانه / یادداشت ها / آمریکا با استخدام میانه روها به دنبال تغییر سیرت انقلاب است

آمریکا با استخدام میانه روها به دنبال تغییر سیرت انقلاب است

از دوران بوش پسر و در مقابل سیاست های جنگ طلبانه بخشی از هیات حاکمه آمریکا،  تفکری در ایالات متحده آمریکا وجود دارد که “حمایت از جریان باصطلاح میانه رو ” در ایران را ضروری می داند . واضح است که معادل داخلی” میانه روی” همان “اعتدال” است که اکنون شعار هاشمی رفسنجانی و روحانی است ، و اوباما و سایر دولتمردان آمریکا اکنون  بی پرده و بدون هیچ ملاحظه ای از دولت اعتدال گرا حمایت می کنند .
همچنین آمریکایی ها در ادبیات تولیدی خود به شدت اصرار دارند تا دوگانه اعتدال – افراط را همپای ادبیات دولت ایران تثبیت کنند. خام اندیشانه خواهد بود اگر آمریکا را که در طول ۲۵۰ سال از عمر خود ۲۲۲ جنگ  و تجاوز را در کارنامه دارد در تغییر استراتژی اش نسبت به ایران از موضع “دشمن” خارج دانسته و به “دوست” تبدیل کنیم .

🔸رهبر انقلاب در سخنرانی سالیانه نوروزی در حرم رضوی، ارکان اصلی این سیاست جدید امریکایی ها را در محورهایی چون معناگشایی از تسری برجام به سایر حوزه ها از جمله دست کشیدن از آرمان مقاومت، تغییر سیرت انقلاب در عین حفظ صورت آن، تردیدناپذیری در دشمنی امریکا، تاکید بر اقتصاد درون زا (مقاومتی)، مورد تاکید قرار دادند. محورهایی که  البته در گزاره های آشکاری چون گفته های مقامات امریکایی و تحقیقات مراکز استراتژیک آنها، قابل مشاهده هستند که در چند بند از نظر می گذرانیم:

🔸۱-  تقویت میانه روها : اوباما معتقد است که توافق  هسته ای با ایران موجب تقویت جناح میانه‌روی داخل ایران شده و ایران را در مسیر اجتماعی مطلوب آمریکا قرار می‌دهد. ( اندیشکده ویلسون،۴ مرداد ۱۳۹۴)

🔸۲-  تقویت جامعه مدنی : برداشته شدن تحریم‌ها باعث تقویت جامعه مدنی در ایران و در نتیجه باعث تقویت جبهه نیروهای میانه‌رو خواهد شد که آنها هم طرفدار مذاکره هستند. این سرمایه سیاسی باعث خواهد شد دولت ایران بتواند در سطوح سیاسی و اقتصادی اصلاحاتی را به وجود آورد تا از طبقه متوسط تحصیل کرده حمایت شود. (بنیاد کارنگی، ۱۷ فروردین ۱۳۹۴)

🔸۳-  تضمین امنیت آمریکا : این توافق یک مرحله اساسی برای تامین منافع امنیتی ما است امیدواریم بعد از ۱۵ سال محدودیت ، ایران دیگر توسط تندروها اداره نشود. (آل فرانکن،سناتور ایالت مینسویا)

🔸۴-  تقویت دولت روحانی: با امضای توافق، دست نیروهای معتدل‌تر در ایران را قویتر کردیم و اگر کابینه روحانی اینطور وانمود کند که اتفاق خوبی برای مردم رقم زده‌اند، دست آنها در مقابل تندروها قویتر میشود.( باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، مصاحبه با وبسایت رسانه ای مایک)

🔸۵-  استکبارزدایی ذهنی از ایرانیان : یکی از سیاست‌های کلان و اصلی آمریکا در این مذاکرات، «تغییر ذهنیت» ایرانی‌ها نسبت به آمریکا و به عبارت روشن‌تر و استکبار زدایی ذهنی از ایرانیان نسبت به چهره این رژیم است.( باراک اوباما ،رئیس جمهور آمریکا، مصاحبه با توماس فریدمن،نیویورک تایمز)

🔸۶-  تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا و حمایت از مقاومت : در داخل ایران وضعیتی روی دهد تا به این نتیجه برسند که شعار مرگ بر آمریکا یا انکار هولوکاست در میان رهبران این کشور یا تهدید به نابودی اسرائیل یا رساندن سلاح به حزب‌الله که در لیست گروه‌های تروریستی است باعث می‌شود ایران در چشم بخش بزرگی از جهان منزوی شود. (باراک اوباما ،رئیس جمهور آمریکا، مصاحبه با توماس فریدمن،نیویورک تایمز )

🔸۷-  پایان حیات انقلابی گری : جان کری در کنگره آمریکا بارها اظهار امیدواری کرده است که ایران رفتار خود را  تغییر میدهد و این تغییر دقیقا همان ترسی است که در وجود افراطیون در ایران وجود دارد. آن‌ها از این می‌ترسند که با پایان یافتن جنگ هسته‌ای و بهبود روابط با آمریکا می‌تواند پایان دادن به یک انقلاب ۳۶ ساله باشد و اینکه مردم دیگر به واژه شیطان بزرگ اهمیت ندهند.( شبکه خبری بی بی سی، ۱۹ مرداد۱۳۹۴)

🔸۸-  خنثی شدن ایران در منطقه : توافق هسته‌ای با ایران یک بعد دیگر هم دارد و آن خنثی کردن ایران و استفاده از آن به عنوان اهرم علیه منطقه اوراسیا است .آمریکا می‌خواهد ایران را از یک مخالف منطقه‌ای و جهانی به یک کشور خنثی تبدیل کند که دیگر مانعی بر سر برنامه‌های آمریکا نباشد.( پایگاه نیوایسترن اوتلوک،۵ مرداد ۱۳۹۴)

🔸۹-  تغییر رژیم ایران : سیاست اوباما در قبال ایران که پیشتر نیال فرگوسن نام آن را «بازی حدس و گمان» نهاده بود، گویای این است که این توافق به تغییر رژیم در ایران منجر خواهد شد.( اندیشکده امریکن اینترپرایز،۱۸ مرداد ۱۳۹۴)

نوشته محمد عبدالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *