خانه / بازتاب ها / روانبخش: اگر پا فشاری بر حقوق مردم تندروی است، بله، من تندرو هستم

روانبخش: اگر پا فشاری بر حقوق مردم تندروی است، بله، من تندرو هستم

شنبه اول اسفند ۹۴، حجت الاسلام روانبخش در دیدار با مردم محله علی آباد در حسینه سادات به سوالات آنهاجواب داد.

این مراسم با سخنانی درباره حضرت صدیقه طاهره(س) و جایگاه ویژه ایشان در خلقت شروع و سپس با بیان خاطراتی از انتخابات در زمان طاغوت ادامه یافت، حجت الاسلام روانبخش افزود: انتخابات در دوران قبل از انقلاب وضعیت اسفناکی داشت و حتی رأی گیری های آن زمان نیز ظاهری و تصمیم آن را از قبل گرفته بودند…

روانبخش در مورد تعداد زیاد کاندیداها و لزوم شناخت آنها برای انتخاب اصلح گفت: در این چند روز شناخت همه این بزرگواران که همه نیز مورد تایید شورای نگهبان و نظام هستند، سخت و تقریباً ناممکن است اما برای انتخاب بهترین، سخن رهبر معظم انقلاب شاید بهترین راهکار باشد، که رأی دادن به لیست مطمئن و معرفی شده از بزرگان باشد.

ایشان در ادامه به قوانین اخلاقی ستاد انتخاباتی خویش اشاره کرد و با بیان کارنامه خویش در کلان شهر قم، تاکید کر: یکی از برنامه های بنده در صورت انتخاب از طرف مردم، کمک گرفتن از دیگر دوستان است که امروز با همان رفاقت های قبلی، در حال رقابت هستیم، و در آینده نیز این رفاقت ها ادامه خواهد یافت.

در ادامه، ایشان سوالات مردم حاضر در جلسه را به قرائت و به آنها جواب دادند، که بخشی از آنها به شرح ذیل است:

سوال شد، در صورت رأی آوردن قول می دهید هربار برای پاسخ گویی به میان مردم بیایید؟

ایشان با اشاره به اینکه همیشه و در حوزه های مختلفی چون فعالیت های سیاسی و علمی جوابگو بودم و بارها در تریبون ها و جلسات مناظره و … اخلاق جوابگویی را همراه با آرامش داشته ام، این روند را مطمئناً با رویکرد بهتر و بالاتری انجام می دهم

سوال بعد در مورد عالم بزرگوار استان یزد، حاج آقا سیدجواد حیدری بود و مقدار شناخت ایشان از مرحوم حیدری؟

حجت الاسلام روانبخش با ذکر چند نصیحت از مرحوم سید جواد حیدری، جواب داد: یزد که درس می خواندم، در منابر ایشان شرکت می کردم و خاطرات زیادی از ایشان دارم.

در مورد ساخت کتابخانه در محله ای سوال شد؟

ایشان با تایید این مورد گریزی هم به یکی از بهترین کتابخانه های کشور و در مواردی استان یزد در میبد زد و گفت: بنده به این کتابخانه رفته ام و واقعاً خجالت زده فضای آنجا شدم. کتابخانه ای با این وسعت و امکانات مورد بی مهری مردم قرار گرفته است و لزوم توجه بیشتر مردم به این فضای بزرگ بسیار احساس می شود. البته کتابخانه محلی هم خوب است، اما بهتر است از این فضا نیز تا آماده شدن کتابخانه محله، بهره درستی برده شود.

سوال بعدی در مورد نگرانی نماینده شهر همجوار از رسیدن روانبخش به مجلس بود، که ایشان جواب داد:

من از این موضوع اطلاعی ندارم ولی اگر نگرانی هم وجود داشته باشد احتمالاً از موضوع اصلاح حوزه انتخاباتی شهرستان های یزد و پیگیری و رفع بی عدالتی چندین و چند ساله در این مورد باشد.

سوال بعدی از موضع ایشان در قبال احمدی نژاد و لاریجانی و همین طور مسئله حصر سران فتنه بود:

روانبخش گفت: تا جایی که افراد در مسیر حق هستند ما نوکر آنها هستیم زیرا ما نوکر حق هستیم و هر کسی که در این مسیر است. ایشان گفت: مواضع بنده مرتباً در رسانه ها بازتاب داشته است و می شود به آنها رجوع کرد. بنده برای احمدی نژاد تبلیغات زیادی کردم و همه تلاشم را برای رسیدن ایشان به ریاست جمهوری کردم اما زمانی که مسیرش کج شد، موضع گرفتم.

در مورد لاریجانی نیز از سابقه دوستی با ایشان گفت و اینکه در لیست انتخاباتی قم نیز با هم بودیم، و افزود لاریجانی امروز به جایی رسیده که نه اصلاح طلب و نه اصول گرا ایشان را قبول ندارند. ایشان با اشاره به موضوعات دعوای احمدی نژاد و لاریجانی در مجلس و همین طور تایید “برجام” در بیست دقیقه، نقدهایی نیز به مواضع لاریجانی کرد …

در مورد حصر نیز با اشاره به تاریخ اسلام و همین طور نمونه های حصر در زمان انقلاب افزود: رهبر انقلاب تعبیر “کودتای رنگی” را برای اتفاقات فتنه بیان کرده اند و اگر این نوع کودتا و براندازی در هر جای دنیا اتفاق افتاده بود، حکم اعدام برای کسانی که فتنه را مدیریت می کردند، صادر می شد. حال در کشور ما بنا به مصالحی، این حکم به حصر تقلیل پیدا کرده.

ایشان دراین مورد با مثال های فتنه جنگ جمل در زمان امیرالمومنین(ع)، موضع امام خمینی(ره) در مورد شریعتمداری و … افزود اگر حکومت اسلامی قانون حصر را پی می گیرد، این به خاطر مصالحی است که سنجیده می شود و الا اگر رأفتی از نظام اسلام صورت گرفته به این معنی نیست که حکم اعدامی وجود ندارد، و این رأفت حکومت اسلامی را می رساند.

سوالی درباره کارخانه های شهرستان میبد و خطر تعطیلی آنها شد:

حجت الاسلام روانبخش در مورد مسائل “رکود” و حواشی سیاسی آن و همین طور نامه ۴ وزیر به رییس جمهور و مسائل دیگر توضیحاتی داد و افزود برای این مشکلات باید فکری کرد و نباید آنها را رها کرد.

ایشان افزود میبد یک شهر معدنی و صنعتی است ولی با این وجود در طول این سالها حتی یکبار پای وزیر صنایع و معادن به اینجا باز نشده است و مورد بی توجهی بزرگی قرار گرفته است. باید وزارت کشور و وزیر صنایع برای این مسائل فکر اساسی کنند. ایشان گریزی هم به مسائل صادرات زد و افزود دولت ها اهرم های فشار زیادی بر علیه هم دارند و اگر پاکستان با بالابردن گمرکی برای واردات از ایران و کم کردن گمرکی برای هند و… به صادرات ما ضربه می زند، ما نیز باید برای عدم تخریب بازار صادراتمان کاری انجام دهیم و با جواب هایی در همین سطح با مشکل خرابی اقتصادمان مبارزه کنیم.

ایشان در جواب یکی از حضار در مورد اینکه چرا اصولگرایان در مجلس کاری نمی کنند، گفت:

اصول گرایی وقتی کاری می کند که فقط تابلوی اصولگرایی نباشد و ما اصرارمان برای رفتن نماینده کارامد به مجلس برای همین موضوع است. ایشان در ادامه به موضوع “کرسنت” نیز اشاره کرد و توضیحاتی در مورد این موضوع ناراحت کننده داد.

در ادامه و با بحث ها و گفتگوهایی که بین مردم نیز صورت گرفت حجت الاسلام روانبخش گفت:

ما باید برای کشور نیرو سازی کنیم. اینکه برخی می گویند باید از خارج از کشور مدیر بیاوریم تا مشکلات را حل کند، حرف بیخودی است. باید نیروهای مومن تربیت کنیم و کشور را بسازیم زیرا اینها بسیار موثرند.

در ادامه با اشاره به بحث مهاجرین و مشکلاتی که برای شهر ایجاد شده افزود: اگر این مسائل با فکر و برنامه مدیریت میشد، امروز دچار این معضلات نبودیم. به عنوان مثال با کم شدن نیروی کار در اوج راه اندازی کارخانه ها در میبد، نیرو از شهرستان های اطراف مانند تفت و … به میبد دعوت می کردیم، زیرا آنها با ما قرابت فرهنگی بهتر و نزدیکتری داشتند و مسلماً این جمعیت غیر بومی برای ما مشکلات فرهنگی ایجاد نمی کردند. یا تنوع صنعت در شهر می توانست این مشکل را تا حد زیادی کم کند و امنیت شغلی را بیشتر کند.

وی با اشاره به اینکه دو نوع بیکاری وجود دارد، افزود: بیکاری آشکار که مشخص است ولی بیکاری پنهان، آن نوع بیکاری است که فرد با مدرکی بالاتر و تخصصی مجبور به کار در جایی است که هیچ شأنی نسبت به شخصیت او ندارد.

ایشان با اشاره به مشکلات زیادی که در حوزه صنعت در شهرستان میبد وجود دارد گفت: باید کمیته ای برای موضوع صنعت در میبد به وجود می آمد تا با کارشناسی دقیق در مسائل مختلف مانند محیط زیست و … و استفاده از استعدادهای انسانی موجود در شهر، محورهای جدیدی در صنعت به وجود آورد تا باعث رشد و پیشرفت همه جانبه شهر شود.

در ادامه سوال و جواب های جسته و گریخته در مورد عدالت در استان و مسائلی که باعث یک جانبه رفتن منابع مالی به جایی خاص می شود صورت گرفت. در جواب به سوال مردم که آیا توان پیگیری حقوق مردم میبد و تفت و جرأت اظهار نظر در مجلس و ایستادگی را دارید یا خیر، ایشان با بیان مسائل شورای شهر در کلان شهر قم و پیگیری مطالبات مردمی، افزود: خدا را شکر، بنده این خصوصیت اخلاقی را دارم که بتوانم با پافشاری بر حق و پیگیری خواسته برحق مردم، کوتاه نیایم. از هر کسی که بنده را می شناسد – مخصوصاٌ مردم شهر قم- بپرسید، خواهند گفت که “روانبخش از کسی یا چیزی نمی ترسد”. حال برخی برچسب تندروی و افراطی گری می زنند، بله، هرجا پای حق و حقوق نظام و مردم پیش بیاید، کوتاه نمی آیم و پیگیری می کنم، اگر اسم این افراطی بودن است، بله من افراطی و تندرو هستم.

در ادامه بحث ها، در مورد برجام نیز صحبت هایی شد. حجت الاسلام روانبخش افزود: معتقدم بهتر از این نیز می توانستند تمام کنند. متاسفانه برخی کشور را فدای امیال خود می کنند. بروز این مسئله به علت استفاده انتخاباتی از آن بود. رئیس جمهور می گوید: برجام دو در راه است. به نظر من بگذارند برجام یک به سرانجام برسد تا نوبت به دو شود. حال برجام دو چیست؟ خدا می داند!

ایشان افزود: اگر در دو سال و نیم گذشته مقاومت کرده بودیم و همان تحریم ها نیز ادامه داشت – هر چند الان هم زیاد تغییری نکرده است – ما وضعمان خیلی بهتر از الان بود. به هر حال حضرت آقا این مسئله را به جای خوبی ارجاع داده بود و همه کارشناسان و مسئولین در این حوزه از گذشته تا حال، روی آن کار می کردند، اما نتیجه آن اینگونه شد …

با چند صحبت کوتاه دیگر، حجت الاسلام روانبخش ذکر توسلی نیز به حضرت زهرا(س) داشتند…

در ادامه چند تصویر از این مراسم را مشاهده می فرمایید:

IMG_4466 IMG_4468 IMG_4470 IMG_4471 IMG_4475 IMG_4480 IMG_4481 IMG_4488 IMG_4491 IMG_4522 IMG_4523 IMG_4524 IMG_4525

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *