خانه / بازتاب ها / روانبخش:اصولگرای اصلاح طلب هستم!

روانبخش:اصولگرای اصلاح طلب هستم!

مقدمه:

مصاحبه ذيل در آستانه دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي به منظور آگاه سازي مردم از نقطه نظرات و برنامه هاي حجت الاسلام دکتر روانبخش در فضايي بدون تعارف و با صراحت انجام گرديد و ايشان نيز در مقابل صراحت اين حقير با بزرگواري به تمامي سوالات پاسخ دادند، نتيجه گيري از اين گفتگو را به عهده خوانندگان محترم مي گذارم.

۱) به عنوان اولين سوال لطفاً خود را کامل معرفي نماييد.

قاسم روان بخش، از شهرستان ميبد  کشاورز زاده هستم، پدر و مادرم هر دو با هم در کنار کارهاي کشاورزي به تاسيس مکتب خانه  پرداخته وجمع کثيري از جوانان محل را از چشمه گواراي قرآن آشنا مي کردند و چون در يک خانواده قرآني بودم فرزندانم نيزعلاقه فراواني به قرآن پيدا کرده لذا از  پنج فرزندي که دارم   دو نفر از آن ها حافظ کل قرآن مي باشند که در اين زمينه داراي رتبه هايي در شهرستان ميبد و استان يزد و کشور مي باشند.

تحصيلات حوزوي خود را در ميبد و سپس در قم در دروس مکاسب و رسائل محضر استاداني چون آيت الله محقق داماد، آيت الله ستوده و آيت الله رزاقي، و در دوره درس خارج پاي درس استاداني چون آيت الله العظمي وحيد خراساني، مرحوم آيت الله العظمي ميرزا جواد آقا تبريزي، آيت الله العظمي مکارم شيرازي و آيت الله العظمي سبحاني کسب فيض نمودم.

در کنار دروس معمول حوزوي، رشته فلسفه اسلامي را انتخاب کرده و فوق ليسانس خود را از مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)   دريافت نموده و از اساتيدي چون علامه جوادي آملي، علامه مصباح يزدي و آيت الله غلامرضا فياضي  ميبدي استفاده نموده ام.

سپس دکتراي خود را در رشته انقلاب اسلامي در مؤسسه امام خميني (ره) سپري کرده و از  اساتيدي  چون دکتر منوچهر محمدي، دکتر رجبي دواني، دکتر نوروزي بهره بردم و هم اکنون عضو هيأت علمي مؤسسه امام خميني قم مي باشم. علاوه بر آن ها از سال ۷۷ تا کنون دبير سياسي هفته نامه پرتوي سخن بوده، نويسنده کتب و مقالات سياسي، فرهنگي و اجتماعي و…  در رسانه هاي جمعي در سطح کشور هستم.

۲) چه طيفي از دو شهرستان ميبد و تفت از کانديداتوري و برنامه هاي شما حمايت مي کنند؟

طيف خاصي را نمي شناسم عموم مردم لطف دارند در يک جمله مي توان گفت مردم، روان بخش را در امتداد يحيي زاده مي شناسند و همان ستادهاي ايشان در سراسر هر دو شهرستان فعال شده اند.

۳)کداميک از احزاب و جريانات سياسي کشور و شخصيت هاي ملي از کانديداتوري شما حمايت مي کنند؟

بنده از سوي ائتلاف اصولگريان کشور و استان و شهرستان به عنوان نامزد معرفي شده ام که زير نظر فقهاي سه گانه حضرات آيات علامه مصباح يزدي، آيت الله يزدي و آيت الله موحدي کرماني فعاليت مي کنند. همه احزاب و جريانات سياسي اصول گرا در اين ائتلاف حضور دارند. بايد توجه داشت اصول گراي اصلاح طلب هستم يعني ذره اي از اصول و ارزش هاي انقلاب کوتاه نمي آيم ولي معتقد به اصلاح هدف هاي مياني و روش ها در جهت اصلاح امور مردم و جامعه هستم.

۴)مهمترين نقاط ضعف توسعه همه جانبه شهرستانهاي ميبد و تفت را در چه مي بينيد؟

عدم مطالعه دقيق قبل از اجراي طرح ها و پروژه ها، بخشي نگري، توسعه نامتوازن، رشد منهاي عدالت، عدم توزيع عادلانه در تقسيم حوزه انتخابيه، عدم تقسيم عادلانه بودجه هاي ملي در استان.

۵- در اهداف بلند مدت خود چشم اندازي را براي دو شهرستان ترسيم نموده ايد؟

تلاش در  جهت اجراي سند چشم انداز  توسعه شهرستان ميبد؛  سندي که سال هاي پيش زير نظر امام جمعه محترم و نماينده فقيد شهرمان تهيه شده و هم اکنون روي سايت فرمانداري موجود است. تهيه سند چشم انداز شهرستان تفت با استفاده از نخبگان آن منطقه.

۶- دوستان و منتقدان شما را با چه ويژگي هايي مي شناسند ؟

مخالفان سياسي سعي مي کنند با ادبيات وارداتي از واژه هاي تندرو و افراطي، حق مطلق و کسي که روي حرف خودش مي ايستد استفاده کنند، ولي دوستان، ما را به صراحت لهجه، انقلابي، پرکار و خستگي ناپذير، شجاع در بيان مواضع و عدم تعامل با صاحبان زر و زور و قدرت مي شناسند.

۷- به فرض نمايندگي به کدام يک از کميسيون خواهيد رفت؟ چرا؟

با توجه به سوابق حضورم در دو دوره از شوراي کلان شهر قم و رياست بر کميسيون فرهنگي در هر دوره، و عضويت در کمسيون برنامه و بودجه و نايب رييسي در کميسيون خدمات شهري مي توانم در کميسيون هاي فرهنگي، برنامه و بودجه، صنايع و شوراها حضور پيدا کنم ولي بيشتر به کميسيون اصل ۹۰ علاقمند هستم تا ظرفيت نظارتي مجلس را فعال تر کنم.

۸- در آن دسته از مسائل کشور که تخصص نداريد تحليل هاي خود را چگونه به دست مي آوريد؟ در مجلس بر چه اساسي به اين موضوعات راي خواهيد داد؟

روشن است که هيچ کس در همه رشته ها متخصص نيست قاعدتا اين امور در کميسيون هاي مختلف مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد مسايل مهم را با حضور در کميسيون هاي مربوطه  (که  شرکت در آن کميسيون ها براي هر نماينده آزاد است) مراجعه مي کنم و روشن است که مشاوره با نخبگان و متخصصان از بهترين روش ها مي باشد.

۹- برنامه حضرتعالي براي مبارزه عملي با تبعيض، فقر، فساد اقتصادي و مديريت در جامعه چيست؟

به نظرم مشکل در تهيه برنامه نيست؛ مشکل در مديريت و عدم اجراي درست آن و سليقه اي برخورد کردن با آن است. به نظر من تربيت نيروهاي مخلص و پاک دست، متدين، مدير و کارآمد تنها چاره راه است. روشن است که با دستمال کثيف نمي توان غبار آيينه را گرفت.

۱۰- سوابق و عملکرد پيشين و فعلي شما در شيوه ارتقاي مديريتي،  تبليغات انتخاباتي، تعاملات سياسي و غيره را چگونه توضيح مي دهيد؟  آيا مي توانيد ادعا کنيد در  اين موارد تنها به صلاحيت هاي خود و نيز روش هاي اسلامي و انقلابي متکي بوده ايد؟

در اين مورد بايد از ديگران پرسيد ولي شايد ذکر اين نکته بتواند به شما براي رسيدن به جواب به پرسش تان کمک کند؛ کلان شهر قم مي تواند براي شما نمونه خوبي باشد از سال ۸۱ که وارد شوراي شهر شده ام تا پايان دو دوره چه اتفاقاتي افتاده است.

۱۱- اگر در آخرين روزهاي انتخاباتي نامزدي اصلح از خود يافتيد چه موضعي خواهيد گرفت؟

طبيعي است که با وجود اصلح، عقل و شرع حکم مي کند براي او تلاش کنيم ولي روشن است که تصميم گيري در آخرين روزها ديگر فايده اي ندارد؛ ائتلاف اصول گريان هر دو شهرستان و استان و کشور پس از تحقيقات و مطالعاتي که داشته اند به اين جمع بندي رسيده اند قطعا اگر فرد ديگري اصلح مي يافتند معرفي مي کردند.

۱۲- براي تبليغات انتخاباتي خود چقدر و از چه منبعي هزينه مي کنيد؟ حاميان مالي شما کيستند و انگيزه آنان از حمايت شما چيست؟

ما در امتداد مشي و منش مرحوم حاج آقاي يحيي زاده حرکت مي کنيم بنابراين به اسپانسر  و حامي خاص نيازي نداريم مردمي که وکيل مي خواهند خودشان هم در اين امر مهم کمک مي کنند؛ همان طور که الان نيز دوستاني خود جوش از اقشار مختلف اظهار آمادگي کرده و براي برنامه هاي انتخاباتي حقير به صورت جهادي فعاليت مي کنند.

۱۳- در صورت حضور در مجلس، مردم از چه طريقي و کانالي مي توانند با شما ارتباط داشته باشند چه راهکاري جهت ارتباط مستمر با مردم انديشيده ايد؟

تاسيس دفاتر در مراکز شهرستان ها، و تعيين نماينده و رابط در مراکز بخش ها و دهستان ها و استفاده از شبکه هاي مجازي براي انتقال نظرات مردم. ضمن اينکه معتقد هستم نماينده بايد کميته اي از اصناف واقشار مختلف (به عنوان کميته معين) تشکيل دهد که  نماينده را در جهت آگاهي  بخشي از مشکلات وهمچنين ارائه راهکار ها براي بهبود وضعيت شهرستان ميبد و تفت ياري نمايد.

۱۴- چند در صد از وقت خود را به حضور در مجلس و چند در صد را به حوزه انتخابيه اختصاص خواهيد داد؟

درصد معنا ندارد يک نماينده بايد در اين ۴ سال وقف مردم باشد هر مقداري که مجلس و کميسيون ها نياز دارد بايد وقت صرف کند و بقيه نيز به حوزه انتخابيه اختصاص دهد.

۱۵-رفع کداميک از معضلات فرهنگي در حوزه انتخابيه را داراي اولويت مي دانيد؟

به نظر من رسانه ها و فضاي مجازي سبک زندگي ما را هدف قرار داده اين سبک غربي، خانواده ها را  در معرض فروپاشي قرار داده، ازدواج و طلاق و فرزندآوري و تربيت کودکانمان را نيز در معرض خطر قرار داده است. بايد براي صيانت از فرهنگ ديني و بومي خود سخت بکوشيم و براي مقابله با تهاجم فرهنگي برنامه ريزي کنيم. لذا بايد از مجموعه هاي فرهنگي و تربيتي شهرستان حمايت کرد ضمن اين که مي توان برنامه اي منسجم وهدفمند براي آن ها نيز طراحي کرد که همه در يک جبهه يکپارچه مقابل اين تهاجم قرار گيرند وسبک زندگي اسلامي را جايگزين کنند .

۱۶- چقدر خود را نماينده شهر خود دانسته و چقدر خود را نماينده کل کشور مي دانيد؟

در اين مورد نيز نمي توان درصد تعيين کرد؛ هر نماينده اي که از هر حوزه انتخابيه به مجلس مي رود نماينده کل کشور است و بايد براي رشد و تعالي کل کشور بکوشد؛ اگر ايران کشوري رشد يافته، امن، متدين و انقلابي باشد بي ترديد روي حوزه انتخابيه نيز اثر مثبت مي گذارد. به عنوان نمونه اگر به دليل مديريت غلط، رکود بر کشور حاکم شود حتماً دامن حوزه انتخابيه را نيز در بر مي گيرد. امري که امروز همه مردم ميبد در صنايع کاشي شاهد آن هستند. البته قطعا براي تحول در حوزه انتخابيه خواهم کوشيد و از هر فرصتي براي گسترش کمي و کيفي هر دو شهرستان تلاش خواهم کرد.

۱۷- آيا حضرتعالي هم اکنون فعاليت اقتصادي داريد؟ آقا زاده ها چطور؟

هيچ گاه نه داشته ام و نه خواهم داشت؛ آقا زاده اي هم ندارم؛ تنها بنده زاده من محمد حسين است که از ۱۰ سالگي به افتخار حفظ کل قرآن مجيد نايل شده و چندين بار براي ميبد و استان افتخار نفر اول کسب کرده است و هم اکنون نيز به عنوان طلبه اي ساده در مدرسه رشد به تحصيل علوم ديني مشغول است.

به نقل از برج نیوز

8 دیدگاه

  1. جالبه! اینقدر میگن حاج آقا تندروهه ما که تو این مصاحبه ندیدیم . تو یک خبر دیدم حاج آقا روانبخش به کلیه محله های میبد و ۳۰۰ روستای شهرستان تفت سر زده که در نوع خودش جالبه

  2. ان شاالله نماینده ای انتخاب بشه که دردش درد مردم باشه به نظر من انتخابات میبد و تفت به دور دوم کشیده میشه و به احتمال زیاد تو دور دوم روانبخش رأی میاره

  3. به نظر من حل مسائل فرهنگی و اصلاح سبک زندگی که ایشون تو برنامه هاشون دارند خوبه ولی از حل مشکلات معیشتی مردم هم نباید غافل بود

  4. اگه به جیزایی که گفته عمل کنه خوبه

    • الحمدلله حجت الاسلام روانبخش کارنامه شفافی دارند. شورای شهر قم و مردم قم شاهد این عملگرایی هستند
      ان شاءالله این استعداد قوی برای شهر خودمون به میدان مجلس وارد بشه.

  5. انشاء الله آقای روانبخش رأی می آرند و به مجلس می روند و نظام اسلامی از برکات وجودی ایشان بهره بیشتری خواهد برد. اما اگر خدای نخواسته چنین نشود نه مردم تفت و میبد، بلکه مردم استان و کل کشور خسارت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *